
Zwyżka na gąsienicach – czym charakteryzują się te maszyny i w jakich pracach są niezastąpione?
W zakładach produkcyjnych, magazynach czy na budowach powszechnie używa się maszyn, które mogą podnosić towar i pracowników na wysokość co najmniej kilku metrów. Takie zwyżki są dostępne w wersji z gąsienicami i kołami. Czym cechuje się ten pierwszy typ? Gdzie można go zastosować?
Czym jest podnośnik koszowy na gąsienicach?
Podnośnik koszowy na gąsienicach nie ma standardowych kół. Zamiast nich w dolnej części maszyny znajdują się specjalne taśmy z wystającymi elementami. Taka budowa zapewnia dużą mobilność i stabilność na nierównym, miękkim lub błotnistym podłożu. Minimalizuje ona nacisk na powierzchnię, co ma znaczenie również we wnętrzach budynków.
Podnośniki koszowe na gąsienicach są dostępne w wersji elektrycznej i spalinowej – tak jak każda inna zwyżka. Modele na prąd są bardziej uniwersalne, ponieważ mogą być wykorzystywane zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
– Podnośniki koszowe na gąsienicach zwykle cechują się też dość kompaktowymi wymiarami. Ich niewielka szerokość pozwala na wygodne przejeżdżanie przez drzwi i wąskie przejścia. Nie oznacza to jednak, że urządzenia te mają mały zasięg. Wręcz przeciwnie, rozkładany maszt umożliwia podnoszenie pracowników i materiałów na wysokość nawet kilkunastu metrów – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej m.in. zwyżki na gąsienicach.
Po jakim terenie może się poruszać zwyżka na gąsienicach?
Zwyżka na gąsienicach sprawdzi się doskonale w wielu miejscach. To narzędzie niezastąpione tam, gdzie teren jest grząski lub nierówny. Stanowi świetny wybór w sytuacji, gdy maszyna ma poruszać się po piasku, śniegu, błocie lub stromych zboczach, gdzie urządzenie z kołami mogłoby się zapaść.
Podnośniki koszowe na gąsienicach są też użytkowane w miejscach, które są za ciasne dla standardowych zwyżek. Cechują się one mniejszymi gabarytami, przy zachowaniu dużego zasięgu ramienia. Nie wywierają też znacznego nacisku na podłoże, dlatego używa się ich w budowanych lub remontowanych magazynach, halach produkcyjnych i innych wysokich budynkach. Mogą też poruszać się po tymczasowych platformach zamontowanych na schodach, nawet jeśli mają one duże nachylenie.
Zastosowanie zwyżek na gąsienicach

Zwyżka na gąsienicach jest ogromnym ułatwieniem podczas wykonywania różnych prac – zarówno w terenie, jak i w środku budynku. Sprawdzi się świetnie w:
- budownictwie – do tworzenia elewacji, budowy i konserwacji dachu czy montażu elementów na dużej wysokości;
- leśnictwie i pielęgnacji zieleni – do przycinania gałęzi i wycinki drzew;
- przemyśle – do wymiany elementów instalacji elektrycznych i oświetleniowych w zakładach produkcyjnych oraz magazynach, a także naprawy i montażu wysokich urządzeń;
- konserwacji i renowacji zabytków – zwłaszcza tam, gdzie niezbędne jest precyzyjne manewrowanie w ograniczonej przestrzeni;
- konstrukcji mostów i wiaduktów – przede wszystkim w miejscach, w których teren wokół powstających obiektów jest mocno nachylony.
Zwyżka na gąsienicach sprawdzi się też podczas mycia okien czy prac w miejscach, w których występuje duże nachylenie terenu. To urządzenie wszechstronne, które radzi sobie w sytuacjach zbyt wymagających dla standardowych modeli z kołami.