Listwy narożnikowe vs listwy prowadzące – kiedy stosować konkretne rozwiązania?
Tynkowanie, oprócz użycia samych tynków, wymaga zastosowania także dodatkowych akcesoriów. Jednymi z nich są listwy do tynkowania. Ich zastosowanie jest różne w zależności od tego, o jakim konkretnie rodzaju produktu myślimy. Dziś przedstawimy Wam funkcjonalności dwóch najpopularniejszych typów.
Listwa prowadząca do tynku – co to jest i do czego służy?
Jeśli planujesz tynkować ściany mające większe powierzchnie to, co powinno się znaleźć na Twoim podorędziu, to listwy tynkarskie typu prowadzącego. Używa się ich do tynków maszynowych i ręcznych, zarówno tych gipsowych, jak i tych wapienno-cementowych. Listwy prowadzące do tynków to produkty aluminiowe bądź blaszane (z blachy ocynkowanej) odporne na działanie wilgoci. Dzięki nim łatwiej kontroluje się to, jaką grubość tynku nałożyliśmy. By tak mogło być, opracowywaną powierzchnię należy podzielić pionowo na takie same przestrzenie, przy czym odstęp między podziałami powinien wynosić około metra. Niemniej istotne jest to, by produkty przykleić pionowo, używając do tego cementowego kleju bądź cementowej zaprawy.
Często tworzone tynki mają grubość trzech centymetrów dlatego takie też właśnie są zazwyczaj listwy tynkarskie. Ale spotykane są też tynki cieńsze, dlatego też producenci stworzyli także dopasowane do nich listwy. Jeśli natomiast chodzi o długość, tu mamy możliwość wyboru różnych wersji dopasowanych do wysokości pomieszczenia, na przykład tych o długości 2,5 m czy 3 m. Podsumowując: niepozorna listwa tynkarska prowadząca pozwala nam na uzyskanie idealnie gładkich ścian mających taką grubość na całej swojej powierzchni.
Listwy tynkarskie narożne – opis, zastosowanie
Również podczas procesu tynkowania swoje zastosowanie ma listwa tynkarska narożna. Stosuje się je do ochrony i wzmacniania wrażliwych powierzchni narożnych których narożniki mają kąt dokładnie 90 stopni. Dzięki temu takie narożne przestrzenią posiadają dużo większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Produkty te tworzone są z aluminium bądź ocynkowanej stali. Takie materiały są bowiem odporne na wilgoć, nie poddają się procesowi korozji. Niekiedy spotka się też narożniki z PCV. Listwy narożne do tynków na swojej powierzchni mogą posiadać symetrycznie bądź niesymetrycznie rozmieszczone otwory bądź też ich brzegi będą zakończone siatką. Dzięki takiej konstrukcji po odpowiednim osadzeniu listwa świetnie trzyma się powierzchni i nie ma tendencji odchodzenia od niej. Jest to więc absolutnie niezastąpiony produkt podczas każdej budowy czy większego remontu.
Wiecej dobrych mateoriałów budowlanych znajdziecie na metalbud.net.pl