Kontenery elastyczne, czyli worki Big Bag. Cechy, które zrobią różnicę w Twojej firmie
2 mins read

Kontenery elastyczne, czyli worki Big Bag. Cechy, które zrobią różnicę w Twojej firmie

Pojemniki z metali czy tworzyw sztucznych same w sobie ważą sporo, co komplikuje operowanie ładunkiem. W wielu zastosowaniach efektywniejsze okazują się worki big bag. Sprawdź, które elementy ich specyfikacji są najważniejsze!

  • Wielkogabarytowe worki big bag określa się także jako elastyczne kontenery.
  • Big bagi często tworzy się na zamówienie, pod konkretne potrzeby.
  • Rzeczywista wytrzymałość worków jest znacznie wyższa od maksymalnego dopuszczalnego obciążenia.

Istnieje mnóstwo wariantów big bagów, mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są przede wszystkim w transporcie i przechowywaniu produktów sypkich, pylących oraz granulatów – np. nasion, ziaren, zboża, paszy, nawozów, piasku, żwiru itd. Nadają się również do materiałów o zupełnie odmiennych parametrach. Od opału (węgla, drewna), przez trawy, gałęzie czy złom, aż po ciężkie odpady budowlane – cegły, dachówki, gruz. Trwałe worki big bag są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Wytrzymałe big bagi – parametry. Budowa, wymiary, maksymalne obciążenie

Kontenery elastyczne powstają głównie z różnych odmian tkaniny polipropylenowej. Materiały PE i PP zapewniają znakomitą szczelność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, np. opadami. Niektóre ładunki mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń albo przeciwnie – większej przewiewności. Wymiary big bag dostosowuje producent do specyfikacji zamówienia. Szycie na zamówienie to optymalne rozwiązanie, choć worki produkowane są także w kilku standaryzowanych rozmiarach.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie określa producent – zwykle mieści się w przedziale 500–2000 kg. To wartości, które każdy worek używany do magazynowania czy przenoszenia ładunków wytrzymuje z dużym zapasem. Zwróć uwagę na współczynnik SF, czyli Safety Factor. Przykładowo big bag 1000 kg o SF 5:1 ma 5 razy większą wytrzymałość graniczną, na poziomie 5 ton. Naturalnie zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać limitów.

Producenci worków są w stanie dopasować elastyczne kontenery do specyficznych potrzeb

Leje nasypowe ułatwiają załadunek, a kominy wysypowe przydają się podczas rozładunku. Fartuchy i klapy pozwalają na szczelne zamykanie big bagów. Rozmaite uchwyty pomagają w podwieszaniu do maszyn i precyzyjnym pozycjonowaniu ładunku. Przykładowo worek na piasek standardowo posiada 4 trzymadła narożne. Jednak w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem mogą być 2 uchwyty boczne lub 1 transportowy.

Dla przedsiębiorstw w każdej branży – przemyśle budowlanym, chemicznym, kosmetycznym, spożywczym, w rolnictwie czy gospodarce i recyklingu odpadów – duże znaczenie mają niezawodność oraz terminowość realizacji. Jeśli poszukujesz dostawcy worków big bag, to skontaktuj się z przedstawicielami firmy Libamix.

Dodaj komentarz