Jak wygiąć płaskownik w łuk?
Łatwość obróbki połączona z dużą wytrzymałością sprawia, że płaskowniki aluminiowe to elementy, które możesz wykorzystać na wiele sposobów. A jeśli nauczysz się nadawać im pożądane kształty, zyskasz jeszcze więcej możliwości! Sprawdź, jak wygiąć płaskownik w łuk – samodzielnie lub z użyciem profesjonalnego sprzętu. Która opcja będzie odpowiednia dla Ciebie?
Jak wygiąć płaskownik o 90 stopni bez profesjonalnych narzędzi?
Samodzielne gięcie płaskownika aluminiowego jest możliwe, gdy profil ma niewielką grubość (np. 3 mm – takie płaskowniki znajdziesz tutaj: https://ulamex.com.pl/plaskownik-aluminiowy-3mm). Wówczas do wyginania możesz użyć imadła i drewnianego przedmiotu, np. linijki. Końcówkę płaskownika umieszcza się w imadle, a pozostałą część dociska za pomocą elementu z drewna, aż do uzyskania odpowiedniego kąta.
Niektórzy specjaliści od obróbki metali radzą także, by do wyginania płaskownika w łuk 90 stopni wykorzystać kowadło kowalskie. Profil należy wówczas umieścić na kowadle tak, by miejsce gięcia znajdowało się na brzegu kowadła, a następnie w część znajdującą się w powietrzu uderzać delikatnie młotkiem.
Na co zwrócić uwagę podczas samodzielnego gięcia płaskownika aluminiowego?
W czasie gięcia płaskownika aluminiowego w 90-stopniowy łuk trzeba przede wszystkim zachować ostrożność. Zdecydowanie lepiej działać małymi krokami, stopniowo, aby nie doszło do pęknięcia materiału. Uszkodzony płaskownik będzie mniej wytrzymały, ale także bardziej podatny na korozję, z uwagi na uszkodzenie warstwy ochronnej na powierzchni.
Warto też pamiętać, że gięcie za pomocą ręcznych narzędzi to rozwiązanie tylko dla stosunkowo cienkich profili. A jak wygiąć płaskownik, którego grubość to kilkanaście milimetrów? Do tego będziesz potrzebować profesjonalnych narzędzi. Sprawdź, jakich!
Kiedy warto zdecydować się na przemysłowe gięcie płaskownika?
Gięcie płaskownika aluminiowego można wykonać za pomocą specjalnej giętarki. Takie urządzenia występują w wersji warsztatowej – wówczas obsługiwane są ręcznie – i przemysłowej, ze sterowaniem CNC. Płaskownik umieszcza się w otworze maszyny, która następnie formuje go do odpowiedniego kształtu. Otwór może mieć różną szerokość, dzięki czemu można go wykorzystać do wyginania profili o różnej grubości. Pamiętaj, że aluminium to materiał plastyczny, doskonały do obróbki na zimno i ciepło – a to oznacza, że wykorzystując odpowiednie narzędzia, możesz nadać mu także bardziej skomplikowane kształty, nie tylko łukowate.
Wiesz już, jak wygiąć płaskownik w łuk za pomocą giętarki – czy jednak zawsze warto decydować się na takie rozwiązanie? Jeśli chcesz zmienić kształt pojedynczego profilu o niewielkiej grubości, nie ma potrzeby inwestowania w profesjonalny sprzęt. Płaskowniki aluminiowe wykorzystywane do tworzenia konstrukcji budowlanych, elementów małej architektury czy mebli warto jednak powierzyć specjalistom. Zlecenie takiej usługi nie jest skomplikowane – giętarkami dysponują zakłady zajmujące się obróbką metali.