Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie? Koszta i przegląd urządzeń
3 mins read

Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie? Koszta i przegląd urządzeń

Jeszcze kilka lat temu elektryczne ogrzewanie domu wydawało się nieopłacalne. Jednakże zmiany na rynku pozostałych źródeł ogrzewania, skuteczne technologie izolacji cieplnej budynków oraz nowoczesne urządzenia grzewcze sprawiły, że wiele osób rozważa wybór rozwiązania, jakim jest ogrzewanie elektryczne – zarówno w formie ogrzewania podstawowego, jak i jako ogrzewanie uzupełniające.

Koszt ogrzewania elektrycznego

Czy energia elektryczna jest dobrym źródłem ogrzewania? Wiele osób obawia się, że ogrzewanie prądem negatywnie odbiłoby się na domowym budżecie, zwłaszcza, że ceny energii elektrycznej systematycznie wzrastają. Czy jest zatem możliwe, że nowoczesne urządzenia grzewcze mogą okazać się opłacalnym elektrycznym źródłem ciepła?

Koszty ogrzewania mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak efektywność grzejników, ceny energii elektrycznej, izolacja budynku oraz warunki klimatyczne. Ogrzewanie elektryczne (zarówno tradycyjne grzejniki elektryczne, jak i grzejniki na podczerwień) może być kosztowne, ale efektywność tych systemów również wpływa na ostateczne wydatki. 

Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Rozważając ogrzewanie elektryczne domu, warto poznać dwa podstawowe rodzaje urządzeń grzewczych:

  • Grzejniki elektryczne (ogrzewanie konwekcyjne) – grzejniki konwekcyjne działają poprzez nagrzewanie powietrza w pomieszczeniu, które cyrkuluje i ogrzewa całą przestrzeń. Ogrzewają one równomiernie pomieszczenie, a dzienne rachunki za prąd mogą wynosić od 7 do 12 zł za każde urządzenie.
  • Grzejniki na podczerwień – wykorzystują one promieniowanie podczerwone: działają poprzez emisję promieniowania cieplnego, które ogrzewa bezpośrednio obiekty i ludzi, zamiast powietrza. Są bardziej efektywne w ogrzewaniu punktowym. Grzejnik na podczerwień jest tańszy w eksploatacji – koszt ogrzewania może wynieść około 5 zł dziennie za każde posiadane urządzenie.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Czy grzejniki elektryczne jako samodzielne źródło ciepła to dobry pomysł? Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się w mniejszych mieszkaniach i domach, które posiadają dobrą izolację termiczną (w poprawnie wykonanej izolacji cieplnej straty ciepła są niewielkie)

Brak konieczności budowy komina oraz skomplikowanego montażu sprawia, że elektryczne grzejniki są również dużo tańsze w zakupie niż elektryczne ogrzewanie podłogowe i pompy ciepła, co pozwala na ogrzewanie dowolnego rodzaju pomieszczeń. Grzejnik elektryczny bywa także dobrym rozwiązaniem w starym budownictwie, gdzie często tradycyjne ogrzewanie okazuje się niewystarczające.

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne – kiedy warto w nie zainwestować?

Mniejsze budynki oraz mieszkania wyposażone w nowoczesne instalacje elektryczne mogą być ogrzewane za pomocą grzejników. Wysokiej jakości urządzenia nie będą bowiem generowały dużego zużycia prądu, a niskie koszty zakupu i praktycznie zerowe koszty montażu są dodatkowym atutem, który może pozytywnie odbić się na domowym budżecie. Warto poszukiwać wysokiej jakości grzejników, odpowiadających obecnym regulacjom i normom cieplnym, aby mieć gwarancję wydajnej i jednocześnie energooszczędnej ich pracy.

Dodaj komentarz